<form id="t9vxv"></form>

    <form id="t9vxv"><form id="t9vxv"><nobr id="t9vxv"></nobr></form></form>

      <address id="t9vxv"></address>

          <form id="t9vxv"><nobr id="t9vxv"></nobr></form>

            <address id="t9vxv"></address>

            <form id="t9vxv"><form id="t9vxv"><nobr id="t9vxv"></nobr></form></form>

            <form id="t9vxv"></form>

                      <form id="t9vxv"></form>

                      Executive Director

                      Executive Director

                      • 2018-01-22 15:38

                      Executive directors

                      Ms. Li Qingping
                      Ms. Li Qingping  Chinese Nationality

                      Chairperson and executive director of the Bank. Ms. Li is concurrently Party Committee Member, executive director/deputy general manager of CITIC Group, executive director/deputy general manager/executive committee member of CITIC Limited, executive director/deputy general manager of CITIC Corporation Limited, chairperson of CIFH, and vice chairperson of CITIC Prudential Life Insurance Co., Ltd. (formerly Pa Hsin-cheng Life Insurance Co., Ltd.). Ms. Li has been chairperson and executive director of the Bank since 20 July 2016. Prior to that, Ms. Li was executive director and president of the Bank from July 2014 to July 2016; Party secretary of the Bank since May 2014; non-executive director of the Bank between March and May 2014; Party committee member of CITIC Group and concurrently deputy general manager of CITIC Corporation Limited since September 2013; and deputy general manager and executive committee member of CITIC Limited since September 2014. She has been an executive director of CITIC Group, CITIC Corporation Limited and CITIC Limited since December 2015; deputy general manager of CITIC Group since December 2017; chairperson of CIFH since September 2015; and vice chairperson of Pa Hsin-cheng Life Insurance Co., Ltd. (now CITIC Prudential Life Insurance Co., Ltd.) since March 2014. Earlier, she was head of retail banking and concurrently general manager of personal finance department of Agricultural Bank of China (ABC) from May 2009 to September 2013, head of retail banking and concurrently general manager of personal banking and personal credit departments of ABC from January 2009 to May 2009, and Party secretary and president of ABC Guangxi Branch from January 2007 to December 2008. Prior to these, she was a cadre, deputy division chief, division chief, deputy general manager and general manager of the International Business Department at the ABC Head Office from August 1984 to January 2007. Ms. Li is a senior economist with over 30 years’ professional experience in the Chinese banking industry. She graduated from Nankai University majoring in international finance with a master’s degree in economics.

                      Mr. Sun Deshun
                      Mr. Sun Deshun  Chinese Nationality

                      Executive director and President of the Bank. Mr. Sun Deshun has been President of the Bank since 20 July 2016. Mr. Sun concurrently serves as chairman of CNCBI. Earlier, he was executive vice president of the Bank between May 2014 and July 2016; executive director of the Bank since March 2014; vice president of the Bank between December 2011 and May 2014; and deputy Party secretary of the Bank since October 2011. Prior to that, Mr. Sun worked at the Bank of Communications of China (BoCom) as vice president of BoCom Beijing Management Department and concurrently Party secretary and president of BoCom Beijing Branch from January 2010 to October 2011, and Party secretary and president of BoCom Beijing Branch from December 2005 to December 2009. He worked at Haidian office, Haidian sub-branch, Beijing Branch and data center (Beijing) of Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) from May 1984 to November 2005, during which period he held various positions including assistant president and vice president of ICBC Beijing Branch from December 1995 to November 2005, and general manager of the ICBC data center (Beijing) from January 1999 to April 2004. Mr. Sun worked for the PBOC from April 1981 to May 1984. He graduated from Dongbei University of Finance and Economics with a master’s degree in economics. Mr. Sun enjoys over 30 years’ experience in the Chinese banking industry.

                      Mr. Fang Heying
                      Mr. Fang Heying  Chinese Nationality

                      Executive director ,Vice President and CFO of the Bank.Mr. Fang Heying, male, born in June 1966. Mr. Fang has been Party committee member of the Banksince August 2014, vice president of the Bank since November 2014 and concurrently CFO of the Banksince January 2017. Concurrently, Mr. Fang is also the chairman of CNCB (Hong Kong) Investment Co.,Ltd. (currently is submitting to the regulatory institution for approval), director of CITIC Bank InternationalLimited and CITIC International Financial Holdings Limited. Prior to that, Mr. Fang headed the Bank’sfinancial markets business from May 2013 to November 2014. He was concurrently Party secretary andpresident of the Bank’s Hangzhou Branch from May 2014 to September 2014 and served as Party secretaryand president of the Bank’s Suzhou Branch from March 2007 to May 2013. From September 2003 to March2007, he successively held various positions at the Bank’s Hangzhou Branch, including Party committeemember, assistant president, and vice president. From December 1996 to September 2003, he worked at theBank’s Hangzhou Branch, successively holding the positions of section chief and deputy general manager ofthe credit department, general manager and Party secretary of Fuyang sub-branch, deputy general managerof the international settlement department, deputy general manager of the retail business department, andgeneral manager of the business department. From July 1996 to December 1996, he was deputy director ofHangzhou Chengdong office of Shanghai Pudong Development Bank. From December 1992 to July 1996,he worked at the credit department of the experimental urban credit cooperative of Zhejiang BankingSchool, successively holding the positions of credit clerk, manager, and assistant general manager. FromJuly 1991 to December 1992, he was a teacher at Zhejiang Banking School. Mr. Fang graduated fromPeking University with a master’s degree in business administration in January 2012. He is a senioreconomist and has over 20 years of experience in the Chinese banking industry.

                      Non-executive directors

                      Mr. Cao Guoqiang
                      Mr. Cao Guoqiang Chinese nationality

                      Non-executive directors of the Bank.Mr. Cao Guoqiang,born in December 1964, has been the general manager of the finance departmentof CITIC Group Corporation Limited since March 2018. Mr. Cao was the chairman of the Board ofSupervisors of the Bank from December 2015 to March 2018. He serves a temporary position at CITICGroup Corporation Limited as the general manager of its finance department from April 2015 to March2018. In addition, he is a director of CITIC Agriculture since December 2017, a director of CITIC Myanmar(Hong Kong) Holdings Limited since October 2016, a director of CITIC Holdings Limited since December2015, and a director of CITIC Heye Investment Co. Ltd. Since December 2013. Mr. Cao was a director ofCITIC International Financial Holdings Limited and CNCB (Hong Kong) Investment Co., Ltd. BetweenOctober 2009 and March 2016, and a director of China Investment and Finance Limited (now known as“CNCB (Hong Kong) Investment Co., Ltd.”) from December 2005 to January 2014. He was vice presidentof the Bank from March 2010 to October 2015, assistant president of the Bank from April 2006 to March2010, and general manager of the Budget and Finance Department of the Bank from April 2005 to April2006. Earlier, between December 1992 and April 2005, Mr. Cao served as assistant general manager, deputygeneral manager and general manager of the planning and treasury department of China Merchants Bank(“CMB”) head office, a director of Shenzhen Speed International Investment Co., Ltd., general manager ofCMB’s Shenzhen administrative department and planning and treasury department, and a director anddeputy general manager (in charge) of China Merchant Bank Pawn Co., Ltd. From July 1988 to June 1992,Mr. Cao also worked in the planning and treasury division of the PBC Shaanxi branch as a senior staffmember and deputy section chief. Mr. Cao is a senior economist with nearly 30 years’ experience in Chinesebanking industry. He graduated from Hunan College of Finance and Economics with a bachelor’s degree inmonetary banking and obtained his master’s degree in monetary banking from Shaanxi College of Financeand Economics.

                      Ms. Huang Fang
                      Ms. Huang Fang  Chinese Nationality

                      Non-executive director of the Bank. Ms. Huang joined the Board of Directors of the Bank in November 2016. She is a director of Xinhu Zhong Bao Co., Ltd. since November 2015, a director of Zhejiang Xinhu Group Co., Ltd. since August 2013, and vice president and chief financial officer of Zhejiang Xinhu Group Co., Ltd. since July 2011. Previously, Ms. Huang was vice president and chief financial officer of Xinhu Holdings Limited from October 2010 to July 2011. From August 1992 to September 2010, she worked for Agricultural Bank of China (ABC) Zhenjiang Provincial Branch, holding various positions, including deputy general manager of the international business department of the branch, deputy general manager of Hangzhou Baojiao sub-branch (in charge of work), as well as deputy general manager of the corporate banking unit as well as deputy general manager (in charge of work) and general manager of the personal finance unit at the business department of the branch. Ms. Huang has a wealth of financial experience, outstanding leadership and organizational/coordinative capability. Ms. Huang graduated from Zhejiang University with a bachelor of law degree. She holds multiple qualifications including an intermediate economist title, financial planner & wealth manager, international financial planner, and certified private banker.

                      Mr. Wan Liming
                      Mr. Wan Liming  Chinese Nationality

                      Non-executive director of the Bank. Mr. Wan joined the Board of Directors of the Bank in June 2016. He has been Director of the Financial Management and Supervision Division (Audit Division) of the State Tobacco Monopoly Administration since November 2011. He was deputy director of the Financial Management and Supervision Division (Audit Division) of the State Tobacco Monopoly Administration between December 2009 and November 2011, and chief accountant of Yunnan Tobacco Monopoly Bureau (company) from February 2007 to December 2009. Between August 1996 and February 2007, he served multiple positions at Yunnan Tobacco Monopoly Administration (Company), including deputy chief and chief of the finance division, chief of the financial management and audit division, deputy chief accountant and chief of the financial management division. From May 1996 to August 1996, he was a cadre at Yunnan Tobacco Travel Company. From July 1988 to May 1996, he worked as a lecturer and deputy teaching & research director at Yunnan Finance and Trade College. Mr. Wan has worked in economic areas for 29 years, with a wealth of financial management experience. He graduated from the Department of Industrial Economics at Renmin University of China with a bachelor’s degree in economic management of capital construction.

                      Independent non-executive Director

                      Mr. He Cao
                      Mr. He Cao  Chinese nationality

                      Independent non-executive director of the Bank. Mr. He joined the Board of Directors of the Bank in June 2016. Previously, he was chairman of China Jinmao Group (formerly Franshion Properties (China) Co., Ltd.), and chairman of Jinmao Investment and Jinmao (China) Investment Holding Co., Ltd. Mr. He joined Sinochem Corporation in 1979 and held various senior positions in financial management, business management and investment enterprises within the group. In 2002, he was appointed assistant to the president of Sinochem Corporation and regarded as a vice president of Sinochem from 2013 onward. Mr. He was president, vice chairman and chairman of China Jinmao (Group) Co., Ltd. since 2002, during which time he successfully ran the Shanghai Jinmao Tower, and presided over the investment, acquisition and construction of multiple luxury five-star hotels and properties in tier-one cities and high-end tourist resorts, developing Jinmao Group into China’s well-known high-end commercial real estate developer and operator. Mr. He became chairman, executive director and CEO of Franshion Properties (China) Co., Ltd. in January 2009. Under his chairmanship and promotion, Franshion Properties (China) Co., Ltd. and Jinmao Group completed a strategic reorganization between 2009 and 2010, and the spin-off of Jinmao Tower Property and Franshion Properties’ eight high-end hotels in 2014, which was successfully listed on the Hong Kong Stock Exchange as a trust structure of Jinmao Investment and Jinmao Holding. Mr. He once served as co-chair of the “China Hotel Owner Alliance” under the China Hotel Industry Association, and vice president of the All-China Real Estate Chamber of Commerce. In addition, Mr. He was engaged as the executive director of Shanghai Federation of Enterprises in Shanghai, vice chairman of Housing Policy and Market Regulation Research Committee of China Urban Science Research Council, and member of the Professional Committee on Green Building and Energy Conservation under the China Urban Science Research Society. He was a delegate to the 12th and 13th session of the Shanghai Municipal People’s Congress and was named Shanghai’s model worker in 2007 and one of the economic figures in Shanghai Pudong’s 20-year development and opening up in 2012. Mr. He graduated from Jilin College for Finance and Economics with a junior diploma in 1979, from Renmin University of China with a degree in economics in 1986, and from the Graduate School of Political Economics in Jilin University in 1987. Mr. He obtained his MBA from the China Europe International Business School in 2004. He has a senior economist title.

                      Ms. Chen Lihua
                      Ms. Chen Lihua  Chinese nationality

                      Independent non-executive director of the Bank. Ms. Chen joined the Board of Directors in June 2016. She is a dean, professor and Ph.D. tutor of the Management Science and Information System Department of Guanghua School of Management at Peking University. At the same time, Ms. Chen is director of the Center for Research of Circulation Economy and Management, director of Liantai Supply Chain Research and Development Center, deputy dean of the China National Institute for Research of Development Strategy on Hi-Tech Industry Development Zone, and deputy director of the 21st Century Venture Capital Research Center at Peking University. In addition, she is vice president of the China Society of Logistics, deputy director of the Professional Committee of the China Society of Information Economics, member of the Experts Committee of China National Tourism Administration, and an expert on national high-tech zones engaged by the Ministry of Science and Technology. From 1999 to 2001, Ms. Chen was general manager of Beijing Jun Shi Century Information Technology Co., Ltd., a company mainly engaged in the development, production and sales of banking devices. Ms. Chen served as an independent director of Tiger, a Singaporean listed company in 2005 and 2006. She received a Bachelor of Science degree and a Master of Science degree from Jilin University of Technology in 1983 and 1988 respectively. She got her doctoral degree in management science from the City University of Hong Kong in 1998 and did her post-doctoral studies at the Institute of Mathematics and Systems Science of the Chinese Academy of Sciences between 1999 and 2000. Ms. Chen mainly researches and teaches the following areas: management science, supply chain finance, logistics finance, supply chain and logistics management, logistics park management, circulation economy and management, service operation management, hi-tech park and industrial management, technological innovation and management, venture capital investment and entrepreneurial management. In her fields of research, Ms. Chen has carried out extensive cooperation and exchanges with relevant international organizations, including Stanford University, George Mason University, Roma University and universities in Hong Kong. In her capacity as leader or research backbone, Ms. Chen has participated in numerous international cooperation projects and key research and development projects sponsored by the National Natural Science Foundation, ministries and provincial governments in China. She also sits on the review and assessment panels of multiple domestic and foreign academic journals. She has published numerous papers such as “Supply chain coordination based on the trade credit and option contract under capital constraint” on prestigious international publications such as the European Journal of Operational Research and Proceeding of Workshop on Internet and Network Economics. Ms. Chen took the lead to complete many major research reports including Research of the Supply Chain Financial Model for the Traditional Chinese Medicine Industry and the Research of the Supply Chain Financial Model for Agricultural Industry.

                      Mr. Qian Jun
                      Mr. Qian Jun  Chinese nationality

                      Independent non-executive director of the Bank. Mr. Qian joined the Board of Directors in December 2016. Mr. Qian has been professor of finance and executive dean of Fanhai International School of Finance at Fudan University since July 2017. He was deputy director of the China Academy of Financial Research and co-director of the EMBA/DBA/EE programs at Shanghai Advanced Institute of Finance (SAIF) of Shanghai Jiao Tong University between July 2014 and June 2017. He was an associate editor of the Review of Finance from December 2013 to December 2016. He was professor of finance and a Ph.D. tutor at Shanghai Advanced Institute of Finance (SAIF) and co-director of the EMBA program of Shanghai Jiao Tong University from July 2013 to June 2017. Mr. Qian served as a special-term professor of finance at Shanghai Jiaotong University from May 2009 to June 2013. Prior to joining SAIF, he taught finance at the Carroll School of Management of Boston College between July 2000 and June 2013, being an assistant professor from July 2000 to February 2006 and an associate professor of finance with tenure between March 2006 and June 2013. He worked as a Haub family researcher from September 2011 to June 2013. Since April 2011, Mr. Qian is an associate editor of the Frontiers of Economics in China. He was a special-term professor of finance at the School of Economics and Management of Tsinghua University between July 2007 and June 2009, a visiting associate professor at MIT’s Sloan School of Management between July 2007 and June 2008, and a research fellow at the Wharton School of University of Pennsylvania since September 2002. Mr. Qian did his undergraduate program at the Department of International Economics of Fudan University between 1988 and 1991 and obtained his bachelor’s degree in economics from the University of Iowa in May 1993 and his Ph.D. from the University of Pennsylvania in May 2000. Mr. Qian’s research interests span many topics of theoretical and empirical corporate finance and financial institutions, including business and investment banking, mutual and hedge funds, credit rating agencies, mergers and acquisitions, legal systems related to finance, comparison of financial systems in emerging markets, development of financial systems during China’s economic transformation, and financial risk prevention and control. His research papers have been published on top academic journals including the American Economic Review, Journal of Finance, Journal of Financial and Quantitative Analysis and Journal of International Economics. He also contributed chapters of several books on developing financial systems, including China’s Great Economic Transformation, Emerging Giants in the World Economy: China and India, China’s Emerging Financial Markets: Challenges and Opportunities, and Global Perspectives of Rule of Law.

                      Mr. Yan Lap Kei Isaac
                      Mr. Yan Lap Kei Isaac  Chinese nationality

                      Independent non-executive director of the Bank. Mr. Yan Lap Kei Isaac was born in October 1960. Mr. Yan joined Arthur Young & Co. (the UK) in1984, joined KPMG Certified Public Accountants (the UK) in 1987, and served as assistant manager atKPMG Certified Public Accountants (Hong Kong) since 1988, as manager since 1989, as senior managersince 1993 and was promoted as partner in 1998. He served as partner in KPMG Huazhen Certified PublicAccountants in Beijing (special general partnership) between 2000 and 2016, and established the qualitycontrol and risk management department of KPMG (China). Mr. Yan graduated from Liverpool Universitywith a Bachelor of Arts degree in accounting, and has the chartered accountant qualification in England andWale as well as the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants fellowship. Mr. Yan has abundantexperience in aspects such as accounting, audit and risk management, and used to participate many times inthe public listing and annual audit works of state-owned large and medium size enterprises in industriesincluding finance, telecommunications, electric power and manufacturing. He enjoys a wealth of practicalexperience in merger, acquisition, reconstruction and public listing projects in the Mainland and Hong Kongcapital markets. Mr. Yan used to serve as a consulting expert of China Banking Regulatory Commission, an accounting standards consulting expert of Ministry of Finance of China, a consultant to the China Securities Regulatory Commission Accounting Department (full-time for a year), a member of the Shenzhen StockExchange Delisting Committee, and a member of the China Technical Professionals Group, ProfessionalStandards Supervisory Committee and Risk Management Committee of the Hong Kong Institute of CertifiedPublic Accountants. He also participated in the review of the first draft of the audit and accounting standardsissued by Ministry of Finance of China and the English translation work of the audit standard. He was avisiting professor at Beijing National Accounting Institute and Shanghai National Accounting Institute.

                      华阳彩票官方下载|官网_首页